З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ СВІТЛОФОРА!

2023-08-05

/Files/images/СВІТЛОФОР.jpg

5 серпня відзначається Міжнародний день світлофора.

Цей винахiд став повсякденним предметом нашого користування на вулицях мiст. Звичний для нас технічний пристрiй пройшов довгий шлях свого становлення розвитку.

Цікаві факти про світлофор

1. Найперший світлофор винайшов британець Джей Найт ще в 19 столітті. Цей апарат був встановлений біля будівлі парламенту в Лондоні в 1868 році. Через три роки його ліхтар вибухнув і поранив поліцейського. Після цього про світлофор забули майже на 50 років - до 1910 року, коли було розроблено і запатентовано перший автоматичний світлофорний пристрій з ліхтарями двох кольорів.

2. Триколірні світлофори, схожі на сучасні, вперше побачили жителі Детройта і Нью-Йорка в 1920 році. З часом пристрої стали популярні в різних містах Америки та Європи.

3. Не у всіх країнах світлофори світять звичним для нас кольором. Так, наприклад, в Японії сигнал, що показує, що можна продовжувати рух, не зелений, а синій. Але, зараз, коли вчені довели, що зелений колір краще сприймається людиною, в країні висхідного сонця почали змінювати світлофори.

4. А в Берліні є світлофор, який показує не три звичайних сигналу: стій, приготуйся, йди. А цілих тринадцять. Орієнтуватися по такому пристрою складно не тільки водіям, а й пішоходам.

5. Чи знаєте Ви, для чого була встановлена строга послідовність сигналів світлофора за кольорами – червоний зверху, жовтий посередині, зелений внизу? Це зроблено для того, щоб люди, які страждають такою хворобою, як діхромазія, і здатні розрізнити тільки яскраві кольори і деякі відтінки, змогли спокійно перейти вулицю без ризику для життя. Крім того, серед таких хворих зустрічаються люди, сліпі на зелений і червоний колір, тому сучасні світлофори мають помаранчевий відтінок червоного сигналу і синій відтінок зеленого.

6. Кожен школяр в курсі: на червоний колір світлофора йти/їхати не можна. А ось на водіїв автотранспорту у столиці Бразилії Ріо-де-Жанейро дане правило з 22.00 до 5.00 не поширюється: вони спокійнісінько можуть ігнорувати застережливий сигнал. Ця міра введена владою через підвищену криміногенну обстановку.

7. У Кореї світлофори з'явилися кілька років назад - до цього роль електронного пристрою виконували дівчата, якi регулювали рух. Подібного немає і не було ні в одній країні світу. Тому корейські постові жіночої статі вважалися однією з визначних пам'яток КНДР.

8. Жителі великих міст витрачають приблизно 6 місяців свого життя на очікування зеленого світла світлофорів.

9. В американському місті Сіракузи, штат Нью-Йорк, розташований квартал Тіпперері Хілл, населений переважно нащадками ірландських іммігрантів. Тут знаходиться єдиний в світі світлофор, у якого зелений сигнал вгорі, а червоний - внизу. Коли традиційний світлофор був вперше встановлений в 1925 році, діти стали вибивати в ньому скло, тому що зелений колір, який символізує Ірландію, знаходився під британським червоним. Через три роки очільники міста здалися і вирішили назавжди зафіксувати на цьому світлофорі зворотне розташування сигналів.

10. У Празі є прохід між будинками шириною 70 сантиметрів, в якому висить справжній світлофор. Але працює він не для машин, а для того, щоб перехожі, які йдуть з різних кінців вулиці, не наштовхнулися один на одного.

11. У світі є кілька нестандарних світлофорів. Наприклад, в Лондоні є світлофор з жовтим смайликом, а в Брюсселі на одному з світлофорів замість звичайного червоного сигналу загоряється червоне сердечко.

12. У Лондоні також знаходиться світлофорне дерево. Пам'ятник створений французьким скульптором П'єром Віваном в 1999 році. Оригінальне дерево висотою 8 метрів складається з 75 світлофорів. Що особливо дивно, всі ці кілька десятків світлофорів працюють, причому не горять всіма лампами одночасно, і навіть не синхронно. Кожен окремий світлофор живе своїм окремим світлофорним життям.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.