• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Медична сторінка

Небезпека влітку: кишкові інфекції у дітей

Літній сезон, окрім приємних вражень від відпочинку, може залишити і не дуже приємні спогади, якщо не уберегти себе та дітей від збудників інфекційних захворювань. Однією з актуальних проблем літнього періоду є кишкові інфекції.

Симптоматика

Спільними провідними проявами всіх видів кишкових інфекцій є пронос (діарея – рідкі водянисті випорожнення більше 3-х разів на добу) та блювання. Окрім цього спостерігаються здуття живота (рідше – болі), підвищення температури тіла (іноді до високих цифр) та порушення загального стану (в’ялість, відмова від їжі). Кишкові інфекції ведуть до розвитку небезпечного стану – зневоднення, проявом чого є сухі губи та очі, зменшення сечі, спрага, що, в свою чергу, може загрожувати життю малюка.

Джерела зараження

Зараження кишковими інфекціями відбувається тільки через рот. Людина заражається при вживанні продуктів, недоброякісної води, заражених збудниками кишкових інфекцій чи їх токсинами, рідше – при контакті з хворим через предмети побуту.

Джерело інфекції – хвора гострою або прихованою формою захворювання людина, при деяких кишкових інфекціях – це ще й птахи, домашні тварини. Зараження немовлят відбувається частіше за все від хворої матері (в якої ознаки захворювання можуть бути непомітними) при недотриманні нею правил особистої гігієни під час годування і догляду за дитиною. Нерідко діти заражаються від своїх братиків і сестричок через інфіковані іграшки, посуд.

Профілактика

Завдання батьків – забезпечити дитині захист від інфекційних захворювань.

“Золотим правилом” запобігання кишковим інфекціям є заходи особистої гігієни, а найперше – пам’ятати банальні, проте важливі, речі – ретельно мити руки з милом перед їжею, після відвідування туалету, громадського транспорту. Привчайте своїх дітей користуватися одноразовими серветками, хустками, індивідуальними рушниками. Ці настанови стосуються як батьків, так і дітей. Саме батьки особистим прикладом повинні заохочувати виконувати ці правила дітьми.

Окрім того, необхідно дотримуватися наступного:

· увесь посуд повинен бути добре вимитий і просушений;

· їжу для дитини готувати з добре термічно оброблених продуктів харчування; бажано їжу готувати і вживати її відразу (їжа не повинна зберігатися довго, навіть у холодильнику);

· всі швидкопортячі продукти зберігайте в холодильнику;

· м’ясні продукти перед вживанням проварюють не менше години, від шашликів, м’яса-гриль слід відмовитися;

· готову їжу ретельно оберігайте від будь-якого забруднення, зокрема не користуйтеся одним і тим же інвентарем при обробленні сирих і готових продуктів;

· слід суворо стежити за виконанням дітьми правил дотримання особистої гігієни;

· дуже часто діти беруть у рот пальці, ручки, олівці – це збільшує ризик захворіти на кишкові інфекції.

· при проведенні прибирання обов’язково мийте ручки дверей, унітазів із застосуванням дезінфікуючих миючих засобів.

Лікування

Медикаменти для лікування гострих кишкових інфекцій вибирає тільки лікар. Категорично не можна самим “прописувати” антибіотики, протиблювотні та протидіарейні препарати! Безконтрольний прийом ліків найчастіше погіршить стан хворого, може викликати розвиток небезпечних побічних ефектів, і вилікувати дитину стане набагато складніше.

Що ж робити, якщо у дитини вже з’явилися вищезгадані прояви кишкових інфекцій? Слід звернутися за медичною допомогою, проте до приходу медичного працівника простими заходами можна полегшити страждання малюка та запобігти прогресуванню захворювання. Основна причина розвитку важкого стану при кишкових інфекціях – зневоднення організму, пов'язане з частим проносом і блювотою. Тому якомога швидше треба заповнити цей дефіцит рідиною. Для цього дитині дають пити глюкозо-сольові розчини (наприклад, Регідрон-Оптім, Електроліт Хумана, Орсоль), які відновлюють порушений водний-сольовий баланс і нормалізують обмін речовин. Якщо спеціальних розчинів на поготові не виявилося – можна давати негазовану слабко мінералізовану мінеральну воду, підсолоджений зелений чай. На кожне рідке випорожнення дітям до 2-х років дають 50-100 мл рідини, старше 2-х років – 100-200 мл, проте цей об’єм дають не одноразово, а дробно (!), кожні 5-10 хвилин по 1-2 чайній ложці. Не прагніть збільшити дозу – велика кількість рідини може викликати новий напад блювання. Розчини необхідно чергувати між собою.

Дуже важливим моментом у лікуванні гострих кишкових інфекцій у дітей є дієта, проте детально її Вам порекомендує педіатр відповідно віку Вашого маляти.

Негайно слід звернутися до лікаря, якщо:

· у дитини повторне блювання;

· зберігається часте, профузне виділення водянистих випорожнень;

· дитина відмовляється від пиття, в’яла, у неї рідкі сечопускання;

· з’являється висока лихоманка, кров у калі (навіть, якщо лише невеликі прожилки).
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.